شنبه 9 اسفند ماه 1399

مفهوم و تاریخچه دوربین مدار بسته

 

سیستم های دوربین مدار بسته در ایالات متحده و انگلستان در بین سالهای 1960 و 1970میلادی معرفی شد.

CCTV یا دوربین های مداربسته اشاره به سیستم های ویدئوی قابل رویت یا پنهان در نظر گرفته شده برای تنها تعداد محدودی از بینندگان است.

دوربین های مداربسته در ابتدا به عنوان یک ابزار امنیتی برای بانک ها و کازینوها توسعه داده شد اما امروز به اندازه کافی ارزان و ساده است که حتی برای سیستم های حفاظتی خانگی و نظارت روزمره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های دوربین مدار بسته فعلی بیش از هزار بار پیشرفته تر از دوربین و مانیتور هایی است که برای اولین بار در 1960 ارائه شد و نصب دوربین های مداربسته قدیمی که به صورت سیاه و سفید بوده و وضوح بسیار کم داشتند توسط کابل های هم محور انجام می گرفت بسیار مشکل بود. هر دوربین به یک مانیتور سیاه و سفید متصل می شد برای مثال نصب 16دوربین نیاز به 16 مانیتور داشت.

شروع پیشرفت دوربین های مدار بسته از دهه شصت میلادی و با ارائه جعبه سوئیچ مدار بسته شروع شده است. جعبه سوئیچ این اجازه رو به اپراتور می دهد که بین دوربین ها سویچ کند.البته فقط یک دوربین در لحظه در مانیتور قابل مشاهده بود.دهه هفتاد میلادی با ارائه تکنولوژی های Multiplexer، سیستم های VCR و دوربین های در حالت ایستا همراه شد. Multiplexer این قابلیت رو به صفحه نمایش می داد که بتوانند  فریم های متعدد بر روی مانیتور شکسته شود. VCR ها قابلیت ضبط آسان و توزیع ویدیوها را داشتند. و دوربین های مداربسته ایستا قابلیت وصل شدن به  VCR ها را داشتند. نسل اول تکنولوژی دوربین مداربسته ابتدا توسط برخی مشکلات نصب متوقف شد.

به مرور زمان  مشکلات VCR ها مشخص شد این دستگاه ها همیشه خوب کار نمی کردند و کیفیت تصاویر ضبط شده بسیار پایین بود. ترکیب تصاویر کم وضوح دوربین، نوار ویدئو با کیفیت پایین و در نتیجه تولید تصاویر نامشخص که حتی برای مقاصد شناسایی هم کارایی نداشت.

تکنولوژی VCR این اجازه را که اپراتور اتفاقات را همزمان بازبینی و ضبط کند را نمی دهد.   لذا پیدا کردن اتفاقات خاص مد نظر اپراتور سخت و زمان بر بود.همچنین قابلیت تشخیص حرکت و دیدن اتفاقات از یک مکان دیگر به هیچ وجه وجود نداشت و با این وجود قیمت بسیار بالایی هم داشتند.

نسل جدید دوربین های مداربسته با ارائه یک را ه حلی توسط سیستم ضبط دیجیتال (DVR) مبتنی بر یک کامپیوتر در اواسط دهه 90 معرفی شد.DVR ها قابلیت ضبط تصاویر با کیفیت بالاتری نسبت به نسل قبلی این سیستم ها  را دارند. DVR ها مشکل اصلی سیستم های VCR یعنی "نوار ویدئو" را برطرف کردند. دیگر حتی نیاز به تعویض نوارهای ویدئو به علت فرسودگی یا حتی فراموشی اپراتور نیست.DVR ها به صورت خودکار کار می کنند و دیگر نیاز به دخالت مستقیم اپراتور ندارند.زمانی که کاربر تصاویر ضبط شده را می بیند DVR همزمان تصاویر را ضبط می کند.زمان و تناریخ دقیق تصاویر ضبط  شده را نگه می دارد که این کار باعث شده بازیابی تصاویر و جستجوی آن ها نیز آسان تر شود. DVR ها توسط آی پی، این امکان را به کاربران می دهد که از راه دور قادر به مشاهده، شنیدن صدای ضبط شده(اگر دوربین قابلیت ضبط صوت را داشته باشد) و کنترل کامل دوربین ها را بر روی شبکه محلی LAN یا شبکه های گستردهWAN و یا حتی شبکه اینترنت  داشته باشد. با چنین دسترسی انعطاف پذیری کنترل  دوربین های مداربسته مدرن امروزی از راه دور توسط یک مرکز کنترل یا در حقیقت از هر جایی توسط اینترنت امکان پذیر است.  دوربین های امروزی توسط قابلیت PTZ توانایی زوم روی تصاویر را با افت کم کیفیت تصویررا نیز دارند همچنین وجود انواع زیاد و متنوعی از لنز، قابلیت  ضبط و پخش تصویر در هنگام شب را نیز دارند. اپراتورها با آنالیز صوتی قادر به همزمان سازی صدا بر روی حرکات نیز هستند. انتقال صوتی دو طرفه این امکان را برای اپراتور فراهم کرده که از نویز ها آگاهی پیدا کند وآن ها را تشخیص دهد و دوستورالعمل های مناسب را برای ضبط، جستجو و پخش مجدد صدا و تصویر را به سیستم  بدهد.

نسل جدید سیستم های DDTV DVR سازگار با دوربین های به روزاست، قابل انعطاف تر است و می تواند با طیف وسیعی از سیستم های مدیریت دیگر مانند سیستم های کنترل دسترسی یا سیستم های مدیریت ساختمان به صورت یکپارچه کار کند.

هم اکنون دوربین های مداربسته در قطار زیر زمینی مترو و ایستگاه ها، استادیوم های ورزشی، فروشگاه های خرده فروشی، مراکز خرید، اماکن عمومی، پارک های جامعه، گاراژها و پارکینگ و... کارایی دارد.

 

این فناوری  مسلما راه درازی را از دهه 60 میلادی تا به امروز طی کرده ،این کاملا روشن است که آینده دوربین مداربسته کاملا امن خواهد بود و این فناوری به توسعه خود متناسب با تغییر نیاز های بازار ادامه خواهد داد. 

 

popuparchitect.com